Meningomyelosel de Ne?

İnsanoğlu kısır bir döngünün içinde mükemmel bir hayat yaşamaya çabalar, durur. Herkesin ortak isteği hiçbir hastalıkla uğraşmadan sağlıklı bir şekilde son nefesini vermektir. Oysa hastalığın hangi yaşta geleceği hiç belli olmuyor. Bazı hastalıklar, kendini sağlıksız koşullar ya da stresle gösterse de bazı hastalıklar daha anne karnındayken bile görülebiliyor. Bir hastalıkların anne karnında dahş görüldüğünü duymak istemesek de ne yazık ki daha anne karnındayken hastalıkla tanışan bebeklerin sayısı azımsanamayacak kadar çok.

Doğumsal anomaliler dediğimiz bu tür hastalıklar daha anne karnındayken bile görülebiliyor ve ilk belirtilerini gösterdiği anda tedavi edilmesi gerekiyor. Sözünü ettiğim doğumsal anomaliler içine giren hastalıklardan biri de meningomyelosel sendromudur. Doğumsal olarak omurganın bir bölgesinde kapanma sorunun olması durumudur, eğer bu açıklık sadece bir zarla örtülü kese şeklinde ise buna meningosel; zarla örtülü kesenin içinde sinirler de varsa meningomyelosel; bu kese ile beraber yağ kitlesi de varsa lipomyelomeningosel adını veriyoruz.

Sıklıkla bel ve kuyruk sokumu bölgesinde olmakla beraber daha az olarak da sırt ve boyun bölgesinde de olabilir. Meningomyelosel ve lipomyelomeningosel daha ağır seyreder. Bu bebeklerin bacakları genellikle hareket etmez.

Yaşarlarsa tamamen bakım gerektirirler. Aslında bebek daha anne karnındayken bile ayrıntılı ultrasonla teşhis edilebilirler. Eğer böyle bir sorun olduğu görülürse önce aile aydınlatılır ve eğer isterlerse tıbbi olarak gebelik sonlandırılabilir. Aile aydınlatıldıktan sonra, aile bebeklerinin doğmasını istemişse zaman kaybedilmeden bebekler ameliyat edilirler. Bebekler ailelerin ilgi ve sabrı ile yaşayabilir hatta ileride topluma yararlı başarılı bireyler de olabilirler.