İdeal Okul Çantası Nasıl Olmalıdır?

Her yeni öğretim yılı başladığında ailelerin ve öğrencilerin hazırlık telaşı da başlıyor. Alışveriş sürecinde okul çantası seçimi en önemli soru işaretlerinden biri. Çocuğa çanta alırken boyuna, kilosuna, yaşına uygun olanları tercih etmek çok önemli. Yanlış bir seçim çocuklarda duruş bozukluklarına ve ağrılara neden olabilir. Askılı ilkokul çantalarında askıların biçiminden nasıl taşınması gerektiğine kadar dikkat edilmesi gereken noktalar var. İdeal okul çantası nasıl olmalı ve çocuklar çantalarını taşırken nelere dikkat etmeli? Yazımızda tüm bunların cevabını vermeye çalışacağız.

Çanta Nasıl Seçilmeli

Öncelikle çantaların omuza oturması gerekiyor. Ayrıca askıların yumuşak ve enlerinin geniş olması da çocuğun rahat etmesi ve ağırlığın dağıtılması açısından önemli. Eğer çantanın bu bölümü ince ve sert olursa omuza bası yaparak kasların, bağ dokuların ve hatta sinirlerin zarar görmesine ve buna bağlı olarak ağrıya neden olur.

Diğer önemli nokta çocuğun cüssesine göre çanta almaktır. Çok büyük çantaları çocuğa yüklememek gerekir. Ana okulundan üniversiteye kadar her yaşa, kilo ve boya uygun boy boy çantalar mevcut. Bir kere alalım 5 sene kullansın anlayışıyla hareket edilirse çocuğun omurga sağlığına zarar verecek bir hamle yapılmış olur.

Çanta Nasıl Kullanılmalı

Çocuğunuza uygun bir çanta alsanız da iş burada bitmiyor. Çantanın kullanımı ve yerleşimi de önemli. Çanta çok ağır kullanılmamalı ve tek askıyla değil çift askıyla sırta asılmalıdır. Kullanılan çanta, öğrencinin ağırlığının yüzde 10 ila 15'ini geçmemelidir. Eğer daha ağır yük taşınırsa, çocuğun halihazırda gelişmekte olan omurgası yanlış bir şekilde gelişecektir; eğrileşecektir. Unutulmamalıdır ki "Ağaç yaşken eğilir."

Çantanın İçi Nasıl Yerleştirilmeli

Çantayı yerleştirmenin de bir kuralı var. Eğer çantanın içine ağır eşyalar konulacaksa bu kurala uymak gerekir. Ağır olan malzemeler sırta daha yakın konulmalı, hafif olanlar ise çantanın ön bölümüne doğru yerleştirilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken tüm bu noktalarda iş hem çocuğa hem aileye hem de öğretmene düşüyor. Aileler çanta seçerken bu ayrıntılara dikkat etmeliler ve kullanım konusunda çocuklarını uyarmalılar. Çocuklar ise bu kurallara uymalılar. Sağlıklı bir omurga için aile, öğrenci ve öğretmenin birlikte hareket etmeleri yeterlidir.