Hamilelikte Bel Fıtığı

Hamilelerde Bel Ağrısı

Hamilelik sırasında bebek büyüdükçe karnın ön bölgesinde ağırlık artar. Bu ağırlığı dengelemek amacıyla bel omurları öne doğru esneme yapar. Bu, hamileliğin getirdiği gayet normal bir durumdur. Alınan kilolar beli zorladığı için ağrıya yol açabilir.

Hamilelerde Bel Fıtığı Olur mu?

Hamilelikten önce bel fıtığı sorunu olmayan kadınlarda hamilelik döneminde bu sorunun çıkma ihtimali çok düşüktür. Aykırı bir durum olmadıkça hamilelikten kaynaklı bel fıtığı görülmez. Sadece hafif bel ağrılarının olduğu bir süreçten geçerler. Eğer hamilelikten önce bel fıtığı, bel kayması gibi sorunlar yaşanmışsa hamilelik döneminde artan kilo ve basınçla fıtığın ilerleme durumu söz konusu olabilir.

Bel Fıtığı Varsa Normal Doğum Yapılır mı?

Bel fıtığı sorunu olan hamilelerde normal doğumu değil sezaryanı öneriyoruz. Çünkü normal doğum sırasında kuvvetli ıkınma eylemi karın içi basıncı arttırmasının yanı sıra omuriliğin çevresindeki beyin-omurilik sıvısının basıncını da arttırır ve mevcut bel sorununun artmasına neden olur.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamileler bel ağrılarından kurtulmak istiyorlarsa; en azından hafifletmek istiyorlarsa öncelikle yürürken ve otururkenki duruşlarını düzletmeleri gerekir. Bunun dışında sert yatakta yatmaları ve hafif egzersizler yapmaları gerekir.