El Bileğinde Sinir Sıkışması (Karpal Tünel Sendromu)

El Bileğinde Sinir Sıkışması

Boyundan çıkıp, kola ve önkol orta kısmından el bileğine, buradan elin ilk üç parmağına kadar gelen median sinirin el bileğinde içinden geçmiş olduğu bağ dokusundan yapılmış tünelde (Karpal Tünel) sıkışması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Burada tüneli oluşturan bağ dokusunun kalınlaşması söz konusudur.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

Özellikle elini kullanarak çalışanlarda (örneğin; ev hanımları, el sanatları ile uğraşanlar, bilgisayar kullananlar, tekstil işçileri, kasaplar vs.), bazı metabolik hastalıklarda (örneğin; diabet), bazı hormonal hastalıklarda (örneğin; akromegali-büyüme hormonunun aşırı salgılanması) görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri (El Bileğinde Sinir Sıkışmasının Belirtileri)

  • Zamanla giderek artan el ve önkol ağrıları,
  • Elde özellikle ilk üç parmakta uyuşma,
  • İleri evrede başparmağın hareketini sağlayan kaslarda erime (tenar atrofi) ve dolayısıyla parmaklarda güç kaybı (genellikle hastalar tarafından bardağın elden düşürülmesi ile ifade edilir)
  • Ayrıca gece uyanıp, eli sallamak suretiyle kısa ve geçici rahatlık oluşması tipik bulgularındandır.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi (Sinir Sıkışması Tedavisi)

Çoğunlukla iki taraflı olur. Kesin tanı EMG (Sinir Ölçüm Testi) ile konur. Orta ve ağır tutulumlarda tedavi karpal tünel sendromu ameliyatı seçeneğine başvurmak gereklidir. Cerrahi tedavi oldukça yüz güldürücüdür. Hafif tutulumlarda konservatif (ilaç + egzersiz) ya da Fizik Tedavi önerilebilir.