Boyunda Dar Kanal

Boyun Daralması

Adından da anlaşılacağı üzere boyunda dar kanal hastalığı omuriliğin geçtiği kemik kanalın olması gereken çapın altına düşmesi durumudur. Temel neden kemikte aşırı kireçlenme veya bağ dokusu ve yumuşak dokularda kalınlaşma olmasıdır. Artan basının uzun süre devam etmesi ile omurilik doğrudan zararlanır (myelomalazi). Bunun sonucunda hastanın kol ve bacaklarında kasılmalar ve yürümede zorluk (dengesiz, adeta sarhoş gibi yürüme) ortaya çıkar. Genellikle tedavi cerrahidir.

Dar kanalın boyunda görülmesi bele nazaran daha tehlikelidir. Belde dar kanal hastalığı belden aşağısını etkilerken boyundaki daralma boyundan kollara ardından bacaklara kadar etki gösterebilir.

Boyunda Dar Kanal Belirtileri

  • Kollarda ve ellerde güçsüzleşme
  • Kollarda uyuşma ve karıncalanma
  • Yürümede zorluk
  • Kollarda ve bacaklarda kasılma
  • Denge kaybı

Boyunda Dar Kanal Tedavisi - Ameliyatı

Dar kanal ileri düzeydeyse ve bulgu da veriyorsa mutlaka cerrahi yolla tedavi edilir. Boyunda dar kanal ameliyatında darlığı açmak, sinirin geçtiği kanalı rahatlatmak hedeflenir. Bunun için de mikrocerrahi kullanılır. Darlık arkadaysa arka taraf genişletilip rahatlatılır. Ya da bası ön tarafta da ise boyun ön kısmından yaklaşılır. Bazen de her iki yaklaşım aynı anda yapılabilir. Gerekirse omurun kendisi dahi alınabilir (Korpektomi). Alınan omur yada omurların yerine özel titanyum materyaller (korpektomi kafesi) konulur. Şayet sadece fıtık ve kemik çıkıntıların temizlenmesi işlemi yapılırsa yine iki omur arası kafes yada disk protezi ile desteklenir. Boyunda dar kanal ameliyatı zamanında yapıldığında oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir.