Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı teşhisi konulmuş hastaların yaklaşık yüzde 95'i ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Geri kalan yüzde 5'lik kısım ise cerrahiyi hak eder. Cerrahiyi hak eden hastalarda kolda güç kayıpları, uyuşmalar ve çok şiddetli ağrılar görülür. Boyun fıtığı ameliyatı sırasında sağ elini kullanan cerrahlar boyun sağ ön kısmından, sol elini kullananlar ise boynun sol ön kısmından müdahaleyi gerçekleştirir. Hastanın şikayetlerinin olduğu yere göre yaklaşım şekli belirlenmez. Hastanın şikayeti sol tarafta olsa bile eğer cerrah sağ elini kullanıyorsa boynun sağ ön tarafından çalışır.

Boyun fıtığı ameliyatı da mikrocerrahi yöntemle yapılır. Mikroskop kullanıldığı için çok küçük bir kesi yapılması yeterli olur. Böylece hem yara daha hızlı iyileşir hem de daha az doku hasarı oluşur. Ameliyat sırasında cerraha da konfor ve rahatlık sağlamış olur. Ameliyatta iki omur arasında yer alan bozulmuş kıkırdağın tamamı çıkarılır. Omuriliğe ve kollara giden sinirlerin üzerindeki basılar ortadan kaldırılır. Daha sonra iki omur arasına özel malzeme konulur. Kullanılan malzeme kişinin yaşına ve boyun yapısına göre farklılık gösterebilir. Bunlardan bir tanesi protez dediğimiz iki hareketli parçadan oluşan, ortasında bilye gibi yuvarlak bir bölümü olan çok küçük bir malzemedir. Bir diğeri de cage (kafes) dediğimiz bir malzemedir. Her ikisi de iki omur arasına yerleştirilerek destek olmaya ve omurların arasını açmaya yardımcı olur. Hiçbir şekilde hastaya zarar veren malzemeler değildir. Kesinlikle hastanın hareketlerini kısıtlamaz, ömür boyu boyunda kalır.

Resim 1: Boyun ameliyatında kullanılan protez.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası hasta kendine gelir gelmez koldaki ağrının geçtiğini görür. Yaptığımız boyun fıtığı ameliyatlarının en güzel tarafı da budur. Şiddetli ağrıdan eser kalmaz, güç kayıpları yüzde 99 oranında düzelir; hasta tedaviden çok hızlı yanıt alır. Narkozun etkisinin geçmesinden hemen sonra (yani yaklaşık 4 saat sonra) ayağa kalkar. Çoğunlukla boyunluk vermeyiz. Hastanede kalış süresi 1 gecedir, ertesi gün taburcu işlemleri gerçekleştirilir. Günlük hayata taburcudan hemen sonra dönebilirler. Hangi meslek grubunda olunursa olunsun hiçbir kısıtlama yapılmaz. Hamallık yapıyor olsa dahi mesleğe geri dönebilir. Sportif faaliyetlerde de bunlar geçerlidir. Örneğin 15 gün sonra yüzmek, 1 ay sonra futbol oynamak ve kick boks gibi ağır sporları yapmak serbesttir.

Resim 2: Mikrocerrahi yöntemle yaptığımız bir ameliyat

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun; baş ve gövde arasında yer alan oldukça hareketli bir yapıdır. 7 adet omurdan (zincir kemikten) oluşur. Omurlar arasında yer alan kıkırdak yapıların aşırı yüklenme sonucunda bozulması ve omuriliğin geçtiği kanal içerisine taşmasıyla boyun fıtığı oluşur. Bu hastalık özellikle bazı meslek gruplarında daha fazla karşımıza çıkar. Ağır işlerde çalışanlar ya da boynun uzun süre hareketsiz kaldığı işlerde çalışanlar (bilgisayar başında) boyun fıtığı riski taşır.