Bel Kayması

Bel Kayması Nedir?

Bel fıtıklarından sonra en sık karşılaştığımız bel sorunlarından biri de bel kaymalarıdır. Adı üstünde bir omurun diğer omur üzerinden öne veya arkaya doğru yer değiştirmesidir. Birazdan sıkça bahsedeceğimiz gibi önemli olan bel kaymasının hareketli ya da hareketsiz olmasıdır. Önce bel kaymasının nedenlerini anlatmakta fayda var.

Bel Kaymasının Nedenleri

En çok üç nedenle karşımıza çıkar. Bunlardan biri doğumsal nedenlerden dolayı olan bel kaymalarıdır. Doğumsal olanlarda omurları bir arada tutan arka yapılarda bir takım eksikliklerin, zayıflıkların olması omurun öne ya da geriye doğru kaymasına neden olur. Doğumsal olanlar bebeklik ve çocukluk döneminde kolay kolay bulgu vermez. Sadece omurga gelişiminin hızlandığı dönemler olan 10 yaş sonrasında uzun süren bel ağrıları şeklinde kendini gösterebilir. Bu şikayetle doktora gidildiğinde çekilen röntgen filmlerinde kaynama saptanabilir. Çocukluk döneminde çok ciddi şikayetler yoksa kolay kolay cerrahi uygulanmaz; takip edilir. Doğumsal nedenlerle oluşan bel kayması belirtilerinin gençlik ve sonrası dönemde ortaya çıkmasının nedeni hayat şartları, çalışma koşullarıyla alakalıdır. Belin üzerine binen yükün çok fazla olması beraberinde bulguları da getirir. Bel kaymasının en önemli bulgularından biri yürüme zorluğudur. Belli bir mesafeden sonra hastalar durup dinlenme ihtiyacı duyar. Diğer bir neden travmadır. Bazen trafik kazası, yüksekten düşme gibi büyük travmalarda omurgalar öne veya geriye doğru yer değiştirebilir. Bunlar genellikle kırıklarla birlikte olur. Bu durumda genellikle cerrahi müdahale yapmak zorunda kalınır. // Üçüncü neden yaşlılığa bağlı olarak yıpranmayla ortaya çıkan sonradan görülen bel kaymalarıdır.

Bel kayması ile ilgili videomuzu izlemek için TIKLAYIN.

Bel Kayması Belirtileri

  • En önemli belirti yol yürüme zorluğudur. Hasta belli bir mesafeden sonra dinlenme ihtiyacı duyar.
  • Her iki bacakta da ağrı olabilir
  • Belde ağrı hissedilir
  • Daha ileri evrelerde bacaklarda güç kaybı görülür
  • Çok ileri evrelerde idrar ve büyük abdest tutamama sorunu yaşanabilir
  • Yine çok ileri evrelerde erkeklerde impotansa sebep olabilir.

Bel Kayması Tanısı

Bel emarı altın standarttır. Fonksiyonel röntgen dediğimiz hem öne hem arkaya eğilerek çekilen röntgen çeşidine de gerek duyulabilir. Burada bel kaymasının hareketli olup olmadığı görülür. Eğer hareketliyse tedavisi cerrahidir. Kemik yapıyı daha iyi görebilmek için tomografi çekilebilir. Ancak dediğimiz gibi birincil olarak bel emarı gereklidir.

Bel Kayması Tedavisi

Tedavi yöntemini belirlemeden önce bel kaymasının hareketli mi hareketsiz mi olduğu ve ne derece hareketli olduğunu görmek lazım.

Ameliyatsız Bel Kayması Tedavisi

Hareketlilik varsa cerrahi yöntem, hareketlilik yoksa cerrahi dışı yöntem önerilir. Cerrahi dışı yöntemleri ağrıyı gidermek için ilaç tedavisi, ağrıyı giderdikten sonra bel kaslarını güçlendirici egzersizler, yüzme olarak sıralayabiliriz. Aşırı kilo varsa kilo vermek tavsiye edilir. Korse konusu tartışılır. Korse beli desteklemeye, ani hareketleri kontrol altına tutmaya yarayan bir yardımcıdır. Çok ağrılı dönemde kısa süreliğine korse verilebilir. Ancak hareketi sınırlandırdığı için kaslarda tembelliğe yol açar. Bununla birlikte güçsüzlüğe neden olacağı için biz pek tavsiye etmeyiz.

Bel Kayması Ameliyatı

Dediğimiz gibi bel kayması hareketliyse bunun tedavisi cerrahi yöntemle olacaktır. Ameliyatta kaymanın olduğu yere vidalama yapılır. Burada amaç beldeki sinirlere zarar veren anormal hareketliliği gidermektir. Bel kaymasıyla birlikte büyük ihtimalle bel fıtığı veya bel daralması sorunu da olduğu için ameliyat sırasında bu problemler de giderilmek zorundadır. Vidalama işleminin yanı sıra fıtık varsa temizlenir, dar kanal varsa genişletilir. Narkozsuz epidural anestezi altında ya da genel anestezi altında yapılabilir. Bunun kararını şartlar değerlendirilerek doktor ve hasta verecektir. Biz bel kayması ameliyatında da mikrocerrahi yöntemini tercih ediyoruz. Mikrocerrahi yöntemin avantajlarından diğer yazılarımızda da bahsetmiştik. Mikro kesiler açılarak ve mikroskop kullanılarak daha güvenli ve konforlu ameliyat süreci sunmasının yanı sıra ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde de oldukça fayda sağlıyor. Konulan vidalar (platinler) hastanın öne arkaya dönmesini, hareket etmesini engellemez.

Bel Kayması Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında hastayı aynı gün hareketlendiriyoruz. Epidural anestezi altında yapıldıysa 2 saat sonra, genel anestezi altında yapıldıysa 4 saat sonra hasta ayağa kaldırılır. Kişi yaptığı işe bağlı olarak 3 gün ya da 1 hafta sonra işinin başına dönebilir. Halk arasında yaygın olan ameliyat sonrası eski güce dönememe, mesleği eskisi gibi yapamama inancı tamamen yanlıştır. Kişi isterse en ağrı işi yapsın, hamal veya inşaat işçisi olsun; ameliyattan sonra aynı işini kaldığı yerden yapmaya devam edebilir. İyileşme döneminde yürümek, bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapmak önemlidir. Bizim verdiğimiz egzersiz programının yapılması faydalı olacaktır. Ameliyat sonrasında da korse verilebilir ancak daha önce belirttiğim nedenlerden dolayı uzun süre korse takılmasını tavsiye etmiyoruz.