Bel Fıtığından Korunmanın Yolları

Aslında birçoğumuz otururken, yürürken ya da yatarken bir anlık rahatımızı düşünerek bel sağlığımızı hiçe sayıyoruz. Omurgamızı kamburlaştırmak belki bize o an rahatlık veriyor ancak bu tarz yanlış duruş, oturuş ve yatış pozisyonlarının zararlarını ileride görebiliriz...

Bel fıtığına yakalanmamak için bazı önlemler alabiliriz. Bu korunma yollarının en başına "doğru duruş"u koyabiliriz. Sürekli eğik duran bir omurga zamanla beldeki sinirlere baskı yapılmasına ve fıtık oluşmasına sebebiyet verebilir. Böyle durmanın elimizde olmadığını söyleriz ancak bu tamamen elimizde olan bir şeydir. Doğru duruşu alışkanlık haline getirmeliyiz. Bir müddet dikkat ettiğinizde siz de göreceksiniz ki artık dik durmaya alışmışsınızdır... Bilgisayar başında çalışırken bilgisayarı göz hizanıza getirin, sırtınıza gerekirse bel desteği koyun ve dizin 90 derecelik açısını sağlamak için ayağınızın altına destek koyun. Yatarken ortopedik yatak ve yastıkları tercih edin.

Birçok hastalığın nedenleri arasında stresi rahatlıkla sayabiliriz. Bel fıtığı hastalığında da öyle... Özellikle sinir hastalıklarında stresin etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Büyükşehirlerde yaşayanlar için bu biraz daha zor olsa da mümkün olduğunca stresten uzak durmalı, vücudunuzu ve beyninizi dinlendirmelisiniz.

Her zaman sporu bir şekilde hayatınız içinde tutmalısınız. Hareketsiz yaşam bel fıtığının dostudur. Mutlaka profesyonel anlamda sporla uğraşmak zorunda değilsiniz. En basitinden yürüyüş yapabilirsiniz. Yüzme omurga hastalıkları için mucizevi bir spordur. İmkanlarınız dahilinde yüzmenizi şiddetle öneririz. Öte yandan evde dahi yapabileceğiniz basit egzersizler mevcut. Buradan bakabilirsiniz: Egzersizler

Bunların dışında fazla kilolarınız varsa vermelisiniz. Bele binen fazla yük baskıyı arttırır ve fıtığın oluşmasında kolaylık sağlar. Ağır yük kaldırırken dikkat etmelisiniz. Hem fazla yük taşımanız hem de ters hareketler yapmanız aniden bel fıtığının oluşmasına neden olabilir. Ağırlık kaldırırken sırtı düz tutup dizlerinizi bükebilirsiniz. Taşınan malzemeleri parça parça taşımak ve yardımcı bir alet kullanmak en ideali olacaktır.