Bel Fıtığı Felç Edebilir

İnsan sağlığı her şeyden önce gelir. İster grip olsun isterse daha ciddi bir sağlık sorunu olsun, insan sağlığı ile ilgili bir problem yaşayınca kıymetini daha iyi anlıyor. Özellikle bel ile ilgili bir sorun bize sağlığın kıymetinin bilmek gerektiğini en acı şekilde anlatıyor. Çünkü bel ağrısı bazen bizi öyle bir hale sokabiliyor ki başkasına muhtaç bile olabiliyoruz. Tabii bel denilince akla ilk olarak bel fıtığı geliyor. Öyle ki bel fıtığı ilerlediği dönemlerde felç bile edebilir.

Bel fıtığı insanoğlunun yaradılışı kadar eski bir hastalık. Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde bel ağrısı çekmiş dahası bel fıtığı nedeniyle ameliyat olmak zorunda kalmış olabilir. Tabii ki her bel ağrısına fıtık diyemeyiz ama her bel ağrısı gündelik işlerimizi yapmamızı bile engelleyebilir.

Bel kısmında disk adını verdiğimiz alanlarda sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalığa kısaca bel fıtığı diyoruz. Bel fıtığı, bel ağrısı ağrısı, kalçaya, tek veya iki bacağa yayılan ağrı, yürüme güçlüğü, bacakta uyuşma ve güçsüzlük, nadir olarak idrar kaçırma gibi belirtilerle karşımıza çıkıyor.

Bel fıtığı, ağır kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda çalışma, yüksekten düşme, travma, uzun süren stres, fazla kilo, çok doğum, düzenli spor yapmamak, kronik öksürük ya da kalıtsal nedenlerle oluşur. Korunmak için ise düzenli, sırt kaslarının güçlendiren spor yapmak, bir şey kaldırırken doğru şekilde pozisyon almak (sırt düz ve dizler kırılarak kaldırmak), omurgaya fazla yük binmemesi için ideal kiloda olmak gerekiyor. Bu şikâyetlerle başvuran hastaların beyin cerrahi uzmanı tarafından öncelikle nörolojik muayenesi yapılıyor. Doktor muayene bulgularını değerlendirir ve hastanın tedavisini planlanıyor. Kesin tanı bel MRI tetkiki ile konuyor.

Bel ve bacak ağrısı ile beyin cerrahisi doktoruna müracaat eden hastaların büyük çoğunluğu tıbbi tedavi ve yatak istirahatı ile sağlığına kavuşmaktadır. Bu şikâyetler ile gelen hastaların % 3 - %5 kadarına cerrahi tedavi gerekmektedir.

Tedavi şekli hastaya göre değişmekle birlikte narkozsuz mikrocerrahi teknik ile yapılan ameliyatlar son günlerde daha çok tercih ediliyor. Narkozsuz ameliyatın avantajları arasında kısa sürede iyileşme şansını sayarız. Hasta genellikle ertesi gün taburcu edilir.

Bel fıtığı karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarında ayrı bir öneme sahip. Bel fıtığı nedeniyle bacakları kullanamama gibi sorunlar kendini göstermeye başlarken ilerleyen fıtıkta felç riski oldukça fazladır. Bu nedenle yukarıda saydığım şikâyetlerden birini yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir beyin-sinir ve omurilik cerrahisine başvurmanızı tavsiye ederim. Sağlık ihmale gelmez.